ZEB zaprasza: Klasyczne baśnie i ich współczesne interpretacje
Jak kształtować nawyki czytelnicze i zainteresowania lekturowe dzieci i młodzieży? Kim są współcześni bibliotekarze? Co czytać z dziećmi, by budować w nich wiarę we własne siły? I co bohaterowie klasycznych baśni powiedzieliby na kozetce u psychoanalityka?
Zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na cykl wykładów przygotowanych przez Zakład Edukacji Bibliotekarskiej Biblioteki Narodowej. Najbliższy – Klasyczne baśnie i ich współczesne interpretacje – odbędzie się już w piątek 13 września o 17:00. Wykład poprowadzi Joanna Piekarska.
KLASYCZNE BAŚNIE I ICH WSPÓŁCZESNE INTERPRETACJE
Celem wykładu jest przybliżenie roli baśni w rozwoju dziecka, jej wpływu na kształtowanie się obrazu świata i rozumienia go. Prowadząca przedstawi historię i kontekst powstania tych niezwykle ważnych tekstów kultury, opowie o ich współczesnych interpretacjach oraz możliwościach wykorzystania w pracy z dzieckiem zarówno w celach ogólnorozwojowych, jak i w celu tworzenia więzi i budowania relacji międzypokoleniowej.
Joanna Piekarska – kierowniczka Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej Biblioteki Narodowej. Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych szkoleń w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz możliwości ich wykorzystania we wspieraniu procesu edukacyjnego, rozwojowego, biblioterapeutycznego oraz resocjalizacji. Wielbicielka baśni, posiada bogatą kolekcję publikacji i przedmiotów związanych z Czerwonym Kapturkiem. Dyplomowany coach. Prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Wyróżniona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.