Deklaracja dostępności

Biblioteka Narodowa zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej palacrzeczpospolitej.pl.

Data publikacji strony internetowej:  2022-11-25.

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne elementy i treści
  • W części filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i Głuchych.
Przygotowanie deklaracji dostępności

Data sporządzenia deklaracji: 2022-11-21.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2022-11-21.

Skróty klawiaturowe

Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Na tej stronie internetowej są problemy, które wynikają z niespełnienia wymogów dostępności cyfrowej? Zgłoś to poprzez e-mail lub telefonicznie.

W zgłoszeniu podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść, 
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością 

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, z Twojego zgłoszeniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Dostępność architektoniczna
Budynek 1: al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa

Do budynku prowadzą 3 wejścia: jedno wejście, przeznaczone dla czytelników, z Pola Mokotowskiego od strony ul. Batorego i dwa wejścia do administracyjnej części budynku, prowadzące z parkingu od strony al. Niepodległości.

Do wejścia przeznaczonego dla czytelników, z Pola Mokotowskiego od strony ul. Batorego, prowadzą schody z podjazdem dla wózków i dwa niezależne boczne podjazdy. To wejście prowadzi do czytelń i składa się z drzwi obrotowych oraz bocznych drzwi z przyciskiem sygnalizacyjnym dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Od strony al. Niepodległości dla gości i pracowników przeznaczone jest frontowe wejście, do którego prowadzą zadaszone schody (niedostępne dla osób na wózkach). Do wejścia bocznego przeznaczonego dla pracowników i dostawców prowadzą schody i droga ruchu kołowego.

Na parkingu przed budynkiem od strony al. Niepodległości wyznaczono cztery miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie kondygnacje budynku i znajdujące się na nich czytelnie oraz stanowiska przeznaczone dla czytelników są dostępne dla osób na wózkach. W administracyjnej części budynku większość pomieszczeń nie jest dostępna dla osób na wózkach (zbyt wąskie drzwi: 80 cm).

W budynku są cztery toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami nie ma w administracyjnej części budynku.

W budynku jest dostępnych sześć wind przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, posiadających oznaczenia w alfabecie Braille’a i komunikaty dźwiękowe. Winda znajdująca się po lewej stronie od wejścia prowadzącego do czytelń, za hallem z szatnią, przy Sali Dembego – nie posiada oznaczeń w alfabecie Braille’a ani komunikatów dźwiękowych.

W budynku są tablice informacyjne z planami układu przestrzennego czytelń – z wygodną do czytania kontrastową czcionką, w formie informacji dotykowej z opisami w alfabecie Braille’a.

Progi w przejściach posiadają oznaczenia. W administracyjnej części budynku nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W budynku są rozmieszczone znaczniki elektroniczne wspierające orientację przestrzenną osób niewidomych i słabowidzących.

Czytelnikom z ograniczonymi możliwościami samodzielnego czytania zwykłego druku Biblioteka Narodowa udostępnia sprzęt i oprogramowanie komputerowe umożliwiające korzystanie z książek, czasopism i innych rodzajów zbiorów na miejscu.

W budynku jest pętla indukcyjna dla osób głuchych udostępniana przy stanowisku komputerowym.

Dostępny jest tłumacz języka migowego online, a także na miejscu.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

Wejścia od strony al. Niepodległości prowadzą do administracyjnej części budynku i sal konferencyjnych. Na parterze sale konferencyjne są niedostępne dla osób na wózkach, ponieważ prowadzą do nich schody. W administracyjnej części budynku ani sale konferencyjne ani inne pomieszczenia nie są wyposażone w pętle indukcyjne dla osób głuchych.

Na parterze są trzy wewnętrzne przejścia między administracyjną częścią budynku a czytelniami. Wszystkie przejścia są zabezpieczone czytnikami kart. Jedno przejście prowadzi przez korytarz z nachyloną podłogą (nieprzystosowane dla osób na wózkach). Dwa przejścia posiadają schody i są niedostępne dla osób na wózkach.

Na pierwszym piętrze znajduje się również korytarz łączący czytelnie z administracyjną częścią budynku. W korytarzu jest przejście zabezpieczone czytnikiem kart (dostępne dla osób na wózkach).

Wewnątrz budynku wszystkie przejścia zabezpieczone bramkami są dostępne dla osób na wózkach.

Budynek 2: zabytkowy Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, 00-007 Warszawa

Do budynku prowadzą cztery wejścia: główne, dwa boczne i jedno od strony parku.

Wejście główne, od strony pl. Krasińskich, nie jest dostępne dla osób na wózkach. Wejścia od strony Parku Krasińskich oraz boczne, od strony ulicy Świętojerskiej, są zamknięte dla czytelników.

Do wejścia bocznego od strony ul. Długiej prowadzą schody z platformami dla osób na wózkach.

Wszystkie kondygnacje budynku są dostępne dla osób na wózkach, które od wejścia mogą przemieszczać się do Sali Rycerskiej, do szatni i do windy.

Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.

W budynku jest dostępna winda przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, posiadająca oznaczenia w alfabecie Braille’a i komunikaty dźwiękowe.

Toalety dostępne dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na kondygnacji -1.

W budynku nie ma pętli indukcyjnej dla osób głuchych.

Dostępny jest tłumacz języka migowego online.

Dostępne są audioprzewodniki z tłumaczem Polskiego Języka Migowego oraz opisami audiodeskrypcyjnymi.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

W budynku nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W środy od godz. 17:30 do godz. 19:00 obowiązują ciche godziny – informacje multimedialne są wyłączane, a zwiedzanie odbywa się w ciszy.