Nie tylko eliksiry, pierniki i konfitury: zapominanie produkty z dawnych aptek
Zapraszamy na wykład Aleksandra K. Smakosza – Nie tylko eliksiry, pierniki i konfitury: zapominanie produkty z dawnych aptek, który odbędzie się w poniedziałek 11 września o godzinie 18:00 w siedzibie Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213 w Warszawie. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Rośliny i ludzie. Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej”.
Współcześnie asortyment aptek jest dosyć ograniczony; zresztą prawo ściśle określa zakres produktów, które w tych placówkach mogą być sprzedawane. Jednak cofając się już o 100–200 lat, zauważylibyśmy, że nikogo nie dziwią świece, różnorodne wyroby perfumeryjne, pierniki, wina aromatyczne, przyprawy, pomandery, pachnące octy, konfitury, miody ziołowe, lewatywy, produkty owadobójcze, preparaty do usuwaniu tatuaży, lakiery i politury… różnorodność oferty była naprawdę imponująca. Apteka często musiała pełnić nie tylko rolę Officina sanitatis, ale również sklepu chemicznego, magazynu rolniczego, hurtowni cukru i przypraw, a także przychodni.
W ramach wykładu Aleksander K. Smakosz przedstawi różnorodność produktów wykonywanych w dawnych aptekach (od XV do XX wieku), ich znaczenie dla lokalnych społeczności, receptury na te wyroby oraz techniki, jakie stosowano w ramach dawnej sztuki aptekarskiej.
Aleksander K. Smakosz — magister farmacji, obecnie doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw oraz historią kulinariów. Jest również redaktorem naczelnym wydawnictwa „Pharmacopola” oraz autorem artykułów i książek z zakresu historii farmacji i kulinariów (m.in. Historia naturalna przypraw, Etnofarmakologia rogu jednorożca).
Nie tylko eliksiry, pierniki i konfitury: zapominanie produkty z dawnych aptek
Wykład Aleksandra K. Smakosza
11 września (poniedziałek), 18:00
Biblioteka Narodowa w Warszawie
al. Niepodległości 213