Szkolenie

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z historią Pałacu Rzeczypospolitej, zwanego też Pałacem Krasińskich, i przedstawienie funkcji, jakie ta barokowa rezydencja pełniła na przestrzeni lat. Program szkolenia obejmuje historię Pałacu Rzeczypospolitej uwzględniającą informacje dotyczące najwybitniejszych przedstawicieli rodziny Krasińskich. Znajomość legendarnej genealogii tego najpotężniejszego na Mazowszu i jednego z najbardziej wpływowych w całej Rzeczypospolitej rodu magnackiego tłumaczy aspiracje właścicieli pałacu do posiadania tak bogato dekorowanej i wyposażonej w niezwykłe detale architektoniczne rezydencji. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, dlaczego Jan Dobrogost Krasiński, czołowy przedstawiciel oświeconego sarmatyzmu, postanowił wybudować tak okazały pałac, skąd czerpał wzorce i komu zlecił realizację swoich wielkopańskich planów. Zapoznają się też z funkcjami, jakie pałac pełnił po zakupieniu go przez władze Rzeczypospolitej, w czasach zaborów i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przedstawione zostaną również tragiczne losy zabytku w czasie powstania warszawskiego. Znajomość dziejów najpiękniejszego barokowego pałacu po tej stronie Alp wzbogaci wiedzę historyczną i ułatwi oprowadzanie wycieczek po jego wnętrzach.

Prowadzący dr Maciej Szablewski.

Dr Maciej Szablewski jest związany z Biblioteką Narodową od 2007 roku. Do roku 2013 pracował w Zakładzie Cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polona”. W latach 2013–2015 był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, a następnie w Pracowni Bibliotekoznawstwa Instytutu Książki i Czytelnictwa. Od 2015 roku kierował Zakładem Zbiorów Bibliologicznych.

Od 2017 roku dr Szablewski był wiceprzewodniczącym, a następnie (od 2018 roku) przewodniczącym Komisji Opieki nad Skarbcem Biblioteki Narodowej oraz od 2022 roku – przewodniczącym Komisji ds. Zakupów i Darów. We współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych od 2013 roku koordynował projekt Krajowych Ram Kwalifikacji Zawodowych dla zawodów bibliotekarskich.

Od stycznia 2019 roku był członkiem zespołu roboczego ds. kształcenia w zakresie informacji naukowej i bibliologii przy Krajowej Radzie Bibliotecznej, a od roku 2023 uczestniczy w pracach zespołu roboczego ds. oczekiwań środowiska bibliotekarskiego wobec absolwentów studiów informacja naukowa i bibliotekoznawstwo przy Krajowej Radzie Bibliotecznej.

Dorobek naukowy dr. Macieja Szablewskiego obejmuje monografię Dzieje mikrofilmowania przez Bibliotekę Narodową oraz jedenaście publikacji. Dr Szablewski jest również współredaktorem czterech roczników Polskiej Bibliografii Bibliologicznej. Opracował także Sprawozdania Biblioteki Narodowej za lata 2021 i 2022. W semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 prowadził ćwiczenia Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych na kierunku bibliotekarstwo na Wydziale Nauk Historycznych UKSW.