Czytamy rękopis średniowieczny. Część I: bardzo stary rękopis
Zapraszamy na warsztaty paleograficzne z dr Miłoszem Sosnowskim, które odbędą się w piątek 20 października o godzinie 17:00 w siedzibie Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213 w Warszawie. Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie Brückner. Średniowiecze odzyskane.
Warsztat pierwszy: Pergamin, pismo karolińskie, elitarność i trwanie.
Pisanie i czytanie we wcześniejszym średniowieczu to zajęcie elitarne, a zachowane z tego okresu książki to zwykle przedmioty mniej lub bardziej luksusowe. Pracowicie przekazują dawną wiedzę i ostrożnie tworzą nową. Kto je pisał i po co? Jak je czytać? W trakcie warsztatu odpowiemy na te pytania wspólnie, zaglądając do korespondencji uczonych z XII wieku oraz czytając wczesnośredniowieczną encyklopedię.
dr Miłosz Sosnowski – adiunkt na Wydziale Historii UAM, interesuje się kulturą średniowieczną: tworzonymi i powielanymi wówczas rękopisami, przedmiotami, schematami myślenia oraz ich nowożytną recepcją. Wydawca średniowiecznych tekstów łacińskich, autor wielu prac naukowych, badacz hagiografii, odkrywca proweniencji Psałterza floriańskiego, obecnie zajmuje się historią szczerbca – legendarnego miecza polskich królów, a także zgłębia średniowieczną magię i czary.
Czytamy rękopis średniowieczny. Część I: bardzo stary rękopis
Warsztaty paleograficzne z dr Miłoszem Sosnowskim
20 października (piątek), 17:00
Biblioteka Narodowa w Warszawie
al. Niepodległości 213