Poezja przeciw zapomnieniu. Gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2026
W środę 27 maja 2026 roku, Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, odbyła się uroczysta gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2026. Laureatką tegorocznej edycji została Ana Blandiana – jedna z najważniejszych poetek Europy Środkowo-Wschodniej, wybitna rumuńska pisarka, intelektualistka i działaczka demokratyczna, której twórczość od dekad pozostaje symbolem niezależności ducha, odwagi moralnej i sprzeciwu wobec totalitaryzmu. Partnerem Strategicznym Nagrody jest ORLEN.
Tegoroczna gala miała szczególny wymiar. W świecie naznaczonym kryzysami, napięciami społecznymi i pytaniami o kondycję demokracji, twórczość Any Blandiany wybrzmiała jako przypomnienie, że literatura może być przestrzenią wolności, a poezja – formą odpowiedzialności za pamięć, prawdę i człowieka.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku najwybitniejszym twórcom światowej literatury, których dzieło pozostaje bliskie wartościom obecnym w poezji autora Pana Cogito: przywiązaniu do wolności, etyki, godności człowieka i niezależności myślenia. To jedyna polska nagroda literacka tej rangi o światowym zasięgu, wyrastająca z przekonania, że literatura nie jest jedynie estetycznym doświadczeniem, lecz także formą dialogu z historią i współczesnością.



