25.10.2025

Fundacja Kościuszkowska przekazała Bibliotece Narodowej rękopis Władysława Reymonta

Podczas gali z okazji 100-lecia Fundacji Kościuszkowskiej oraz Roku Reymonta w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, Fundacja Kościuszkowska podarowała Bibliotece Narodowej cenne materiały związane z Władysławem St. Reymontem: rękopis Wspomnień wojennych noblisty oraz jego fotograficzny portret.

Rękopis, pochodzący ze spuścizny Stefana Piotra Mierzwy — twórcy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku — zatytułowany Ze strasznych lat 1914–1918. Wspomnienia, to kilkadziesiąt kart zapisanych przez Reymonta piórem, jednostronnie i niemal bez poprawek, w oprawnym notesie — lekkim i wygodnym w podróży. Tekst przeznaczony był do wygłaszania i stanowił zapewne kanwę publicznych wystąpień pisarza.

– Fundacja Kościuszkowska z dumą przekazuje do zbiorów Biblioteki Narodowej bezcenny manuskrypt Władysława Reymonta, polskiego noblisty, którego twórczość stanowi fundament naszego dziedzictwa. Ten wyjątkowy dokument, dotychczas przechowywany w kolekcji Fundacji w Nowym Jorku, wraca do ojczyzny jako symbol ciągłości kultury i pamięci narodowej. Fundacja z dumą oddaje w ręce Polaków to, co od zawsze do nich należało – powiedział prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Marek Skulimowski.

– Fundacja Kościuszkowska należy do organizacji bliskich Bibliotece Narodowej. Poprzez prowadzenie od stu lat działalności na rzecz polskiej historii, edukacji i kultury, Fundacja wpisała się do panteonu najbardziej zasłużonych instytucji. Biblioteka Narodowa otrzymała kolejny dowód jej szlachetności poprzez przekazanie w darze rękopisu polskiego noblisty, Władysława Reymonta. Jesteśmy bardzo wdzięczni całej Fundacji i jej prezesowi – powiedział podczas gali dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Zarówno notes zapisany równym, charakterystycznym duktem pisma Reymonta, jak i fotografia opatrzona jego odręczną dedykacją, upamiętniają wyprawę polskiego pisarza do Stanów Zjednoczonych w 1919 roku. Reymont został wysłany przez Józefa Piłsudskiego do Ameryki z misją dyplomatyczną – miał wygłosić przemówienia do Polaków-emigrantów, mówiąc o odzyskaniu niepodległości Polski, a także przybliżając aktualną, skomplikowaną sytuację polityczno-społeczno-gospodarczą w kraju. Odwiedził kilkadziesiąt polonijnych ośrodków, rozpoczynając prawdopodobnie od Chicago, by następnie podróżować m.in. do Nowego Jorku, Ann Arbor, Detroit, Buffalo czy Pittsburga. Wygłosił ponad trzydzieści odczytów, odbywał spotkania i rozmowy. Fragmenty jego wystąpień publikowano w prasie.

Celem wyprawy polskiej delegacji była także zbiórka pieniędzy „dla Polski”. Jak pisał później Reymont w artykule Polacy w Ameryce: Ani nam się nie śniło, jakie pieniądze zebrała ta szara chłopska i robotnicza brać nasza w Ameryce. Oto okrągły miliard dolarów, czyli przeszło 30 miliardów marek! Łatwo sobie wyobrazić, co znaczy dla naszego zbiedzonego kraju ten ogromny kapitał, zwłaszcza w tęgich i obrotnych dłoniach.

Wspomnienia wojenne kończą się zdaniem: Kto Polsce pomaga – sobie pomaga i własną wolność i szczęście buduje oraz wezwaniem do Rodaków z 1919 roku, by cieszyli się z odzyskanej, niepodległej Ojczyzny.

Fotograficzny portret Władysława St. Reymonta, wykonany w lipcu 1919 roku w chicagowskim atelier Zygmunta Różańskiego, stanowi ilustrację wspomnianego rękopisu oraz amerykańskiej misji noblisty. Jak zapisał Reymont w dedykacji, jest on Napominką szczerej życzliwości.


Delegacja House of Wisdom z Szardży w Bibliotece Narodowej
Delegacja House of Wisdom z Szardży w Bibliotece Narodowej
Poezja przeciw zapomnieniu. Gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2026
Poezja przeciw zapomnieniu. Gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2026
Dwa lata Pałacu Rzeczypospolitej. 300 tysięcy gości w skarbcu Biblioteki Narodowej
Dwa lata Pałacu Rzeczypospolitej. 300 tysięcy gości w skarbcu Biblioteki Narodowej
X