Minister Radosław Sikorski wręczył Pawłowi Łatuszce Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy
W środę 18 września w Pałacu Rzeczypospolitej odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy przyznawanej przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za wspieranie wartości demokratycznych. Laureatem tegorocznej edycji został białoruski opozycjonista – Paweł Łatuszka
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz RP, goście zagraniczni oraz środowiska opozycji białoruskiej. W Pałacu Rzeczypospolitej byli obecni min.: Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adam Bodnar Minister Sprawiedliwości, Małgorzata Kidawa-Błońska Marszałek Senatu, Rafał Grupiński Wicemarszałek Senatu, Władysław Teofil Bartoszewski i Andrzej Szejna Wiceministrowie Spraw Zagranicznych oraz Tomasz Makowski Dyrektor Biblioteki Narodowej.
Ceremonię otworzył przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydent Lech Wałęsa. Laudację na cześć Laureata wygłosił minister Radosław Sikorski.
– Uroczystość będzie zapamiętana jako wyraz uznania nie tylko dla samego laureata, lecz dla demokratycznych aspiracji całego narodu białoruskiego – wskazał w laudacji szef polskiego MSZ.
Jak dodał, dziś Paweł Łatuszka mówi jednym głosem z całym zastępem demokratycznych polityków, pokazując światu, że Białorusini są częścią demokratycznej wspólnoty, że mają prawo do europejskich aspiracji i że olbrzymia ofiara składana przez setki tysięcy Białorusinów, tych wtrąconych do więzień i tych zmuszonych do emigracji, nie może pójść na marne.
Podczas wręczenia nagrody, minister Sikorski zwrócił się bezpośrednio do Pawła Łatuszki: Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy jest wyrazem głębokiego szacunku dla Pana odwagi, szacunku dla działań przybliżających dzień, w którym Białorusini powrócą do europejskiej rodziny wolnych narodów.
Ustanowiona w 2014 r. i reaktywowana w tym roku Nagroda Solidarności im. Lecha Wałęsy jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególne działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich. Jej celem jest promowanie kultury demokratycznej oraz inspirowanie i honorowanie działań wspierających pokojową ewolucję środowiska międzynarodowego w kierunku poszanowania praw i wolności człowieka, umacniania rządów prawa i zasad dobrego rządzenia w wymiarze lokalnym, regionalnym, i międzynarodowym.
W przeszłości, nagroda została przyznana m.in. liderowi Tatarów krymskich Mustafie Dżemilewowi (2014) oraz Żannie Niemcowej (2015), dziennikarce i aktywistce społecznej, córce zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.